Sydney Diocesan Archives, Anglican Diocese of Sydney Sydney Diocesan Archives, Anglican Diocese of Sydney

Diocesan Bishops and Archbishops of Australia and Sydney

The Bishopric of Australia was created by Letters Patent on 16 February 1836. Bishop William Grant Broughton was the first Bishop of Australia, and then the first Bishop of Sydney.





1836-1853

Bishop William Grant Broughton

Broughton was born on 22 May 1788 in Westminster, London. He was consecrated bishop by Archbishop Howley in Lambeth Palace Chapel on 14 February 1836. He was installed in St James Church 4 months later, on 5 June 1836. The Diocese of Sydney was created by Letters Patent on 25 June 1847. Broughton was consecrated in Westminster Abbey on 29 June 1847, along with the new Bishop of Newcastle William Tyrrel, and the new Bishop of Melbourne, Charles Perry. Broughton was installed on 26 January 1848 at St Andrew's temporary Cathedral. Bishop Broughton was Metropolitan of Australasia. He died on 20 February 1853, in England.





1855-1882

Bishop Frederic Barker

Barker was born on 17 March 1808 in Baslow, Derybshire, England. He was consecrated bishop on 30 November 1854 in Lambeth Chapel. He was installed as Bishop in St Andrews Temporary Cathedral the following year, on 31 May 1855. Barker summoned the first Synod for the Diocese of Sydney, meeting on 5 December 1866. He was elected Primate from 1872. Bishop Barker became Metropolitan of Australia, a change from his predecessor. He died on 6 April 1882 in San Remo, Italy.





1884-1889

Bishop Alfred Barry

Barry was born on 15 January 1826 in Holborn, London. He was consecrated bishop on 1 January 1884 in Westminster Abbey. His Enthronement took place on 22 April 1884 in St Andrew's Cathedral. He resigned on 13 May 1889 due to his wife's health, and returned to England. He died there on 1 April 1910.




1897

The position of Archbishop of Sydney was created in 1897. The Archbishop of Sydney is the Metropolitan, or head, of the Province of New South Wales. Archbishop Saumarez Smith was the first Archbishop of Sydney.





1890-1909

Archbishop William Saumarez Smith

Saumarez Smith was born on 14 January 1836 in St Heliers, Jersey. He was consecrated bishop on 24 June 1890 at St Paul's Cathedral. He was enthroned Bishop of Sydney on 9 October 1890 at St Andrew's Cathedral. In 1897, Saumarez Smith became the first Archbishop of Sydney. He died in Sydney on 18 April 1909.





1909-1933

Archbishop John Charles Wright

Wright was born on 19 August 1861 in Bolton, Lancashire, England. He was elected Archbishop by Synod in May 1909. At the time, he was Archdeacon of Manchester. He was consecrated bishop on 24 August 1909 at St Paul's Cathedral, London. He was enthroned Archbishop on 17 November 1909 at St Andrew's Cathedral. He was the Primate of Australian from 1910. He died on 24 February 1933, and his body was interred in South Head Cemetery.





1934-1958

Archbishop Howard West Kilvinton Mowll

Mowll was born on 2 February 1890 in Chaldercot, near Dover, Kent, England. He was consecrated bishop on 24 June 1922 at Westminster Abbey, and served as assistant-bishop of West China. He was elected by Synod on 6 April 1933, but did not arrive in Australia for another 11 months. The Enthronement took place at Sydney Town Hall on 13 March 1934, when Mowll was formally installed Archbishop by Bishop Sydney Kirkby. He was the Primate of Australia from 1947 until his death. He died on 24 October 1958, in Sydney.





1959-1966

Archbishop Hugh Rowlands Gough

Gough was born 19 September 1905 in England. He was consecrated on 1 November 1948 at St Paul's Cathedral. Gough was Bishop of Barking, England before coming to Australia. He was elected by Synod on 29 November 1958. Gough and his family arrived in Sydney on 29 May 1959, and the Service of Enthronement took place the following day at St Andrew's Cathedral. He was elected Primate of Australia in 1959. He resigned on 31 May 1966, and returned to England. He died on 13 November 1997.




1961

A national constitution for the Anglican Church of Australia was passed, coming into effect in 1962.





1966-1982

Archbishop Marcus Lawrence Loane

Loane was born on 14 October 1911 in Tasmania. He was consecrated bishop on 24 February 1958 at St Andrew's Cathedral. He was elected Archbishop of the See of Sydney in the early hours of 21 July 1966. He was enthroned Archbishop on 13 August 1966 at St Andrew's Cathedral. He was elected Primate of Australia in 1978, and held the position until 1981. He retired on 31 January 1982, and died on 14 April 2009, in Sydney.

Read the The Right Reverend A J Dain's tribute to Archbishop Loane in the Presidential Address at the 1982 Archbishop's Election Synod.




1981

On 24 August 1981, the name of the Church changed from Church of England in Australia to Anglican Church of Australia.




1982-1993

Archbishop Donald William Bradley Robinson

Robinson was born on 9 November 1922 in Lithgow, New South Wales. He was consecrated bishop on 25 January 1973 in St Andrew's Cathedral. Robinson was elected Archbishop of Sydney on 1 April 1982. He was installed and held his first service was on 24 April 1982 in St Andrew's Cathedral. He retired on 1 February 1993 and died on 7 September 2018.





1993-2001

Archbishop Richard Henry (Harry) Goodhew

Goodhew was born on 19 March 1931 in Sydney. He was consecrated bishop on 29 June 1982 at St Andrew's Cathedral. He was Bishop of Wollongong prior to appointment to Archbishop of Sydney. He was elected Archbishop on 1 April 1993, and was inaugurated as Archbishop in St Andrew's Cathedral on 29 April 1993. He retired on 19 March 2001.




2001-2013

Archbishop Peter Frederick Jensen

Jensen was born on 11 July 1943 in Sydney. Jensen lectured at Moore Theological College before being appointed Principal of the College in 1985, a role he held until 2001. He was consecrated bishop, and inaugurated as Archbishop on 29 June 2001 at St Andrew's Cathedral. He retired in July 2013.




2013-2021

Archbishop Glenn Naunton Davies

Davies was born on 26 September 1950 in Sydney. He was consecrated bishop on 21 December 2001. He was Bishop of the North Region from 2002 until 2013. He was inaugurated as Archbishop on 23 August 2013 at St Andrew's Cathedral. He retired on 26 March 2021.



2021-

Archbishop Kanishka de Silva Raffel

Raffel was born on 6 November 1964 in London, England. He was Rector of St Matthew's, Shenton Park, Perth, from 1999 until moving to Sydney. He was installed as Dean of Sydney in St Andrew's Cathedral on 4 February 2016. He was elected Archbishop of Sydney on 6 May 2021.




see also: List of Assistant Bishops